Things are very expensive right now. Most of us are talking about how expensive it is to fill up our cars. While that's still unfortunately still the case, other simple items are costing more and more to buy. Some items like a condiment cost more to buy than some people make per hour in Iowa, hence the headline.

Get our free mobile app

Summertime is here and people are doing more things which means spending more money. We are going to more places, seeing more people, having a bunch of fun, eating out at places, and everything in between. You or the people who you hang out with also are probably doing some grilling out. And when you're grilling out, you need condiments for your burgers and hotdogs.

If you enjoy putting mayonnaise on your hamburger, that jar of mayo you pulled off of the shelf at the grocery store most likely costs more than the person who put it there is making per hour.

Recently, it was discovered after someone I know was doing some online shopping through Hy-Vee's Aisles Online that a jar of mayonnaise costs a lot more than they thought. I did some digging and found that a jar of mayonnaise costs more than some people make per hour in the state of Iowa. Yeah, that's how expensive things have become.

In Iowa, the minimum wage is $7.25 per hour which is also the federal minimum wage. Now you have to remember something, when we work, the government takes taxes out of our checks before paying us. When we buy something, we get taxes added to the cost of the product.

Right now at Hy-Vee, a 30 oz jar of Hellmann's Mayonnaise is $7.49. Don't believe me? Click here to take you right to the link. The photo of the jar below costs $7.49. The Iowa and federal minimum wage is $7.49.

Now I'm sure you're thinking that it's less than a $25 cents difference between the Iowa minimum wage and the jar of mayonnaise.

According to smartasset.com, if you worked for one hour and your wages were $7.25 per hour, after taxes were taken out of your check for one hour you would only make $7. The jar of Hellmann's above is $7.49. After being charged 7% sales tax on top of the cost of the product, the jar of Hellmann's Mayonnaise is now about $8.01.

In short, a jar of Hellmann's Mayonnaise is $1.01 more than some people make per hour in Iowa.

Luckily, according to ZipRecruiter, the average hourly wage for an Iowa grocery store clerk, as of June 2022, is $10.57.

One last thing I want to add is that the 30 oz jar of Hellmann's comes with a 2¢ Fuel Saver from Hy-Vee. Thanks, Hy-Vee for helping us try to save some money on gas!

There's An Awesome Resort In Eastern Iowa You Had No Idea Existed

There is a resort in eastern Iowa you definitely didn't know about. While it's been around for a while, it recently got some updates from the new owners and we have to say, the updates are pretty awesome.

The Best Tenderloins in the Quad Cities Area

Here are some of the most amazing tenderloins the QCA has to offer!